img img img img

Değişim duvarlara yeni değerleri yazmakla değil, en üst yönetimin tavırları ile başlar…

Değişim duvarlara yeni değerleri yazmakla değil, en üst yönetimin tavırları ile başlar…

 

Çok sayıda değişim programında koç, danışman ya da eğitmen olarak yer aldık. Ortak gözlemlediğimiz nokta, kültür değişiminin sadece bir değerler listesini duvarlara asmakla veya bir el kitabına yazmakla sağlanamayacağı olmuştur. Aslında, üst düzey yöneticilerin tutumunda saklıdır değişim.

C Suite’teki liderliğe ilişkin ortak anlayış, kültür değişimini yönlendirmede kritik bir faktördür. Üst düzey yöneticiler, çalışanlarında görmek istedikleri davranışları modellemeli ve kurum için önemli olan değer ve davranışları sürekli olarak pekiştirmelidir. Bu, karar vermekten iletişime ve işbirliğine kadar ortaya koydukları her tutumda değerleri yaşamak anlamına gelir. Ayrıca, arzulanan kültürü sürdürmek için sorumluluk almaya da istekli olmalıdırlar.

Gerçek bir kültür değişikliğine ulaşmak için, önce C-suite yöneticilerinin bunu gerçekleştirmek için gereken zaman ve kaynaklara yatırım yapmaya kararlı olması gerekir. Bu, sistemlerde ve süreçlerde, eğitim ve geliştirme programlarında yapılan değişiklikleri ve çalışan geri bildirimlerini dinlemeye ve gerektiğinde uyarlamaya istekli olmayı, ve asıl kendi kırılganlıklarını kabul etmeyi içerebilir.

Kültür değişimi dinamik, karmaşık ve devam eden bir süreçtir, ancak doğru liderlik ve yaklaşımla üst düzey yöneticiler, çalışanları için daha olumlu ve üretken bir çalışma ortamı yaratabilir ve kuruluş için uzun vadeli başarı sağlayabilir.

 

Nereden başlayabilirler?

 

Güçlü bir ekip olarak ve görmeyi bekledikleri değişimin rol modeli olarak…

 

Kolektif bilgelikleri nasıl keşfedilir?

 

Motiva International olarak C Suite’in potansiyelini ortaya çıkarmak için yaklaşımımız şu şekildedir;

  1. Takım İnşa Etme: En sahici hallerini ortaya koymaları için bir alan yaratarak başlarız. Bu aşamada amaç biraradayken psikolojik güvenliği sağlamakla ilgilidir.
  2. Takım Koçluğu: Onları şimdi ve burada olanlar hakkında düşünmeye teşvik ederiz. Bu seviye, kendilerine daha derin ve uzak bir noktadan bakmalarını içerir.
  3. Birlikte Öğrenme: Yolda sorunları çözmek için öğrendiklerini, deneyimlerini ve fikirlerini paylaşmalarını destekleriz. Bu aşama, deneme- yanılma, konfor alanından çıkmayı ve samimi paylaşımları gerektirir.
  4. Birlikte Kutlama: Kutlamaları severiz. İyi sonuçların mutluluğunun ve gururunun, yeni zorlukları göğüslemek için ekip üyelerinin kalbine mühürlenmeyi hak ettiğine inanırız.

Sonuç olarak, değişim önce baştan başlar.

Bir yanıt yazın