img img img img

Yeni Nesiller için Rol Model bir Mentor Olmak

Yeni Nesiller için Rol Model bir Mentor Olmak

İşe yeni girenlere veya stajyerlere mentorluk çalışmaları yapan şirketler için mentorluk programları sunuyoruz. İçeriğimizi ihtiyaçlarına göre değerlendirmek ve kalibre etmek için gençlerle konuşmayı çok seviyoruz. Ve işte Z ve Alfa Kuşağı’nın rol model olacak mentorlardan beklentileri hakkında yaptığımız röportajın sonucunu paylaşmak isteriz.

Bulgularımıza göre, Z ve Alfa kuşağına rol model olmak için işte bazı ipuçları..

  1. Özgün olun: Özgünlüğe değer verdiklerini ve samimiyetsizliği kolayca fark edebildiklerini duyduk. Onlarla etkileşimlerinizde dürüst ve samimi olun.
  2. Çeşitliliği ve kapsayıcılığı benimseyin: Gençler eskiye göre çok daha çeşitlilik içindebüyüyorlar ve rol modellerinin bu değerleri yansıtmasını bekliyorlar. Farklı geçmişlere, kültürlere ve cinsiyetlere sahip insanlara saygı ve takdir gösterin.
  3. Olumlu davranış modeli: Mentorlerinin davranışları ile yakından ilgileniyorlar. Başkalarına karşı nezaket, şefkat ve empati göstererek olumlu davranışlarla model olun.
  4. Yaratıcılığı ve yeniliği teşvik edin: Yaratıcılık ve yenilik talep eden bir dünyada büyüyorlar. Yeni fikirleri keşfederek yaratıcılıklarını teşvik edin ve destekleyin ve kalıpların dışında düşünmeleri için onlara meydan okuyun.
  5. Teknoloji meraklısı olun: Dijital bir dünyada büyüyorlar ve rol modellerinin teknoloji meraklısı olmasını bekliyorlar. En son teknoloji trendlerini takip edin ve teknolojiyi sorumlu ve üretken bir şekilde nasıl kullanacağınızı gösterin.
  6. Kişisel ve mesleki gelişime odaklanma: Hayatları boyunca hızlı değişimlerle yüzleşmeleri bekleniyor ve bu değişimleri yönlendirmelerine yardımcı olabilecek rol modellerine ihtiyaçları var. Hedefler belirleyip bunlara ulaşarak ve dayanıklılık ve uyum yeteneği göstererek kişisel ve profesyonel büyümeye odaklanın.
  7. Kişisel bakım: Mentorlerinin güncel ve bütüncül bir refah yaklaşımına sahip olmalarını istiyorlar. Z ve Alfa kuşağı, dengeli bir yaşamı modellemeyi bekliyorlar. Dengeli bir yaşama odaklanın ve çeşitli faaliyetlerde bulunun.

Yeni nesil için mentorluk  zihinsel, fiziksel ve duygusal dengeyi bulmaya da iyi bir aracı olacak sanırım:)

Bir yanıt yazın