img img img img

Bir İnziva Hikayesi: Sahara Çölünün 7 hediyesi

Bir İnziva Hikayesi: Sahara Çölünün 7 hediyesi

Okuma süresi 3 dk

Liderlikle ilgili sloganlarımdan biri, “Liderlik, başkalarına kendi merkezlerini bulmaları için ilham vermektir. Öz liderlik ise kendininkini bulma ve orada kalma yeteneğidir. ” Burada, merkezlenmiş olmaktan, açık bir zihne, güvenli bir ruha ve cesur eylemlere sahip olmayı kastediyorum.

Geçen ay Sahara Çölündeki bir inzivada, kendi merkezime yolculuk yapma ve farkındalık diyarını ziyaret etme fırsatı bulan şanslı insanlardan biriyim. Ülkemizde olağanüstü trajik dönemlerden geçerken adeta bir vaha gibi gelen bu deneyimimi paylaşmak isterim. Bir yönetici koçu olarak tutkum, liderleri kendi merkezlerinin gücüne davet etmek, huzur içinde üretmelerini ve kendilerini genişlemeye izin vermelerini sağlamaktır. Ama önce benimki ile yeniden bağlanmam gerekiyordu :-))) Ülkemizin şu anda çok daha fazla genişlemiş liderlere ihtiyacı olduğunu düşünürken, geri dönüşümde önce benim de genişlemeye ihtiyacım vardı. 

Dolunay altında, çölün etkileyici ihtişamının ortasında, yıldızları avucunuzun içinde kadar yakın hissederken meditasyon rutinleri, sessizlik yürüyüşleri, içgörü yazıları ve duygu alışverişleri bu yolculuğun en kıymetli kaynakları idi.

Sonunda en büyük hediyem, zor durumlarla başa çıkmak için dayanıklılık formülümü yeniden yaratmak ve merkezime geri dönmekti. Formül, kendimi kaybolmuş hissettiğimde veya arzu ettiğim eylemlerimin gerisinde kaldığımda bir referans noktası olmaya devam ediyor.

Günlük hayatla ilişkilendirirken, kendi formülümün beni nasıl desteklediğini 7 başlıkta özetlemek isterim.

1. Stresim üzerindeki gelişmiş kontrolüm: Zor zamanlarda olumsuz duygusal boşluklara düşmekten artık çok daha hızlı ve daha güçlü bir şekilde toparlanıyorum.

2. Geliştirilmiş öz şefkatim: Kendimi sevmeye çok daha geniş bir izin veriyorum, daha az suçluluk ve öfke hissediyorum.

3. Gelişmiş duygusal zekam: Paydaşlarımla daha iyi iletişim ve ilişkiler kurmamı kolaylaştıran bir empatiye tekrar kavuştuğum bir ruh halindeyim.

4. Gelişmiş karar verme sürecim: Düşüncelerim ve duygularım hakkında yargılayıcı olmayan bir farkındalığa geri döndüm.

5. Artan odaklanma ve dikkatim: Dikkat dağınıklığı ve çoklu talepler arasında konsantre olmam ve odaklanmam kolaylaştı.

6. Geliştirilmiş yaratıcılığım: Zihinsel dağınıklığımı azaltarak, yarattığım yeni girişimlerde ve ilişkilerde yeni fikirlerin ortaya çıkmasına izin veriyor ve yaratıcılığımdan yararlanmayı başarıyorum.

7. Kızım ve kocamla gelişen ilişkim: Hepimize alan veren ilişkimizde kendimin ve onların ihtiyaçlarının kolayca ve huzur içinde farkına varabiliyorum.

Şükür ediyorum çünkü bu inziva beni tekrar yeteneklerimin ve ihtiyaçlarımın farkındalığı ile ödüllendirdi.

Daha kaliteli bir iş ve özel hayat için liderlerin kendilerine bu inziva fırsatları tanımaları gerektiğini yürekten savunuyorum.

Bu kararı verdiğim için kendime çok minnettarım. Şimdi içimdeki huzur ve inançla kendime yeniden bağlanmış ve genişlemiş hissediyorum.

Güzelliklerle buluşmak üzere..

Bir yanıt yazın